Otevření hraničních bodů Modrý Sloup i Střelecký průsek dostalo procesem EIA oprávněně červenou a proto se musí vymyslet kompenzace, chce-li se otevřít Luzenské údolí lidu.
Jak kompenzovat zásah do přírodního prostředí, kde je už realizována Natura 2000 určuje paragrafem 45 „Zákon o ochraně přírody“. Výklad postupů kompenzací se může dít např. podle odkazu
Důležité ze zákona a výkladu:
a) Kompenzační opatření mají jít nad rámec akcí, které jsou běžným postupem podle směrnice o stanovištích a směrnice o ptácích, nebo povinností stanovených v právních předpisech ČR (Evropské Společenství). Například uskutečnění plánu péče nebo návrh / vyhlášení nové oblasti již zapsané jako významné pro ČR (Společenství) představují pro členský stát „běžná“ opatření. Kompenzační opatření by tedy měla jít nad rámec běžných / standardních opatření potřebných pro ochranu a péči o lokality Natury 2000.
b) Kompenzační opatření může v případě negativního ovlivnění prioritních typů přírodních stanovišť nebo prioritních druhů jen z důvodů souvisejících s ochranou lidského zdraví a veřejné bezpečnosti s nesporně příznivými důsledky mimořádného významu pro životní prostředí nebo jiných naléhavých důvodů převažujícího veřejného zájmu.
c) Celistvost kompenzačních a původních ploch s ohledem na rušivé prvky.
Komentář k „Tiskové zprávě NPŠ“:
Pro celé území šumavského parku již existuje krytí Naturou 2000, tedy i včetně oněch navrhovaných cca 3500 ha kompenzací. Komplex Modravských slatí byl přísně chráněn již před Naturou 2000 a prakticky nepřístupný byl i přes roztříštěnost bývalých I. zón.
Poznávání přirozeného rozpadu a obnovy horské smrčiny lze na Šumavě pozorovat i na hřebenovce Třístoličník – Plechý a to včetně porovnání lesnických postupů na rakouské straně (Je zde ovšem navrženo také menší tetřeví klidové území). Totéž může poskytnout např. hora Polom nebo Prameny Vltavy s Černou Horou na okrajích potenciální klidovky „Modravské slatě“.
Nemůžu si pomoct:
Cílová většinová sorta turistů může nejlépe pozorovat smrčiny Mokrůvek, Špičníku zpoza bezpečí slunečníků u piva na terase před bývalou březnickou hájenkou. Hádám, že by jim to i nejvíc vyhovovalo.S ochranou lidského zdraví a veřejnou bezpečností to má společné zjevně jen to, že v Luzenském údolí nejspíš dojde po otevření ke zvýšení oblastních výskytů úrazů. Šetrná turistika je iluze.
Další rozhodování o otevření MS nemusí být vůbec jednoduché, to je jisté. Nelze zapomenout na žadonění šumavských obcí a turistických spolků + navazující politické sliby o zpřístupňování Šumavy…Nesouhlas „Odboru státní správy NPŠ“ s navrhovanou kompenzací za přístup k Modrému Sloupu má své opodstatnění, myslí si Šumava X.
Karel Schneider